Fulltextové vyhledávání

21. 1. Běla

Zítra: Slavomír

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Obecní symboly

Obecní symboly

Obecní znak a prapor Horního Města

Jak se tvořil

Znak doložený pečetidlem a letopočtem 1580 byl tvořený štítem, v němž stojí na návrší heraldicky vpravo obrácený pták, nad jehož hlavou se vznáší pětihrotá koruna mezi dvěma zkříženými hornickými kladivy.

znak Horní Město

Pečetidlo z roku 1651 zařazuje do znakového štítu doprava kráčejícího ptáka, nad kterým dochází k proložení zkřížených hornických kladiv hrabadlem a špičákem -figurami z erbu Ederů ze Štiavnice, kteří Horní Město drželi v období kolem roku 1580
Podle některých heraldických badatelů mělo v roce 1642 dojít k udělení nového znaku císařem Ferdinandem III. Jeho štít byl údajně dělený, když nahoře zobrazoval horníka stojícího za hradbou a mezi dvěma věžemi a dole dvě zkřížená hornická kladiva. Pečeť z roku 1644 skutečně zmíněný motiv dokládá, ovšem ve čtvrceném štítě, doplněném navíc v prvním poli kozlem a ve čtvrtém poli snopem, to značí figurami z erbu dalších majitelů města, Hoffmanů z Grunbuchlu. V 18. století se Horní Město vrátilo   k původní symbolice (s vynecháním koruny nad hlavou havrana). Dokladem je pečeť z roku 1782, s ptákem pod zkříženými kladivy, stejně jako razítka obce z období po roce 1850 s totožnými figurami.

znak a prapor obce

Kompendium historických městských znaků České republiky z roku 1985 popisuje znak Horního Města jako zlatý štít, ve kterém na zeleném návrší stojí černý, doprava obrácený havran, za nímž se kříží hornická kladiva přirozených barev. Jelikož zmíněné kompendium je považováno za závazné, požádali jsme o schválení nového obecního praporu a oficiální stanovení heraldicky adekvátního popisu historického znaku Horního Města.

Při tvorbě praporu platí, že podoba praporu musí korespondovat s podobou znaku. V našem případě jsme však nemohli uplatnit doslovné opakování znaku vzhledem k tomu, že do praporu nešlo zakomponovat zelené návrší a muselo být pojato do jednodušší formy - tedy zeleného pruhu.

V roce 2000 přišla k rukám paní starostky Evy Machové nabídka vytvořit obecní prapor. Zastupitelé obce schválili 20. 12. 2000 zhotovení praporu obce. V lednu 2001 starostka obce požádala podvýbor pro heraldiku Poslanecké sněmovny Parlament České republiky o schválení obecního praporu a stanovení popisu obecního znaku. V dubnu 2001 byla schválená podoba symboliky naší obce.

Popis znaku: Ve zlatém štítě na zeleném návrší černý havran s červenou zbrojí podložený zkříženými černými hornickými kladívky na násadách přirozené barvy.

Popis praporu: List tvoří dva vodorovné pruhy, žlutý a zelený v poměru 3:1. Na zeleném pruhu stojí havran s červenou zbrojí podložený zkříženými černými hornickými kladívky s hnědými násadami poměr šířky v délce listu 2:3.

Starostka obce Eva Machová se zúčastnila slavnostního předání v Praze dne 4. června 2001. Z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause, převzala udělení práva užívat nové heraldické symboly znak a prapor. Slavnostní svěcení obecního znaku a praporu se konalo 21. 7. 2002. Znak i prapor jsou uloženy v kanceláři starosty obce Horní Město. Používají se u slavnostních příležitostí, nejčastěji na Hornoměstských hodech.

obecní symboly

obecní symboly

obecní symboly

obecní symboly

prapor.jpg